Приклади загрози

11.02.2015

Існує значна кількість способів міграції радіонуклідів в навколишньому середовищі. Наслідком таких процесів є забруднення ґрунтів, водойм, дерев та рослин, а також опромінення людей і тварин.

Найбільш насичені важкими металами землі Київської, Житомирської, Запорізької, Луганської та Рівненської областей.

Щодо забруднення рослин, то це відбувається через вбирання ними радіоактивних ізотопів, що містяться у ґрунті і воді.

Різноманітні рослини характеризуються неоднаковою здатністю накопичувати радіонукліди. В особливо великих кількостях накопичують радіонукліди рослини, що потребують багато вологи. Якщо говорити про сільськогосподарські культури, то найбільше радіонуклідів містять у собі бобові. Менше радіонуклідів накопичують злакові, коренеплоди. Ще менш їх – у картоплі. З ягід найбільше накопичують радіонукліди чорниця, журавлина, менше їх в горобині і калині. У деревині радіоактивні речовини зосереджені здебільшого у зовнішньому шарі, тому для господарських потреб слід використовувати ошкурені стовбури. А гілки, особливо хвойних дерев, краще не брати.

Випасання худоби на рослинних покривах, насичених радіацією, призводить до підвищення вмісту шкідливих радіонуклідів у молоці і м’ясі. Через те, що в сільській місцевості в основному споживають продукти власного виробництва, ймовірність неконтрольованого накопичення радіації в організмі зростає. Недостатність санітарно-епідеміологічного нагляду за такими продуктами харчування посилює загрозу.

Ще одним способом отримання людиною додаткової дози опромінення є проживання в будинках, квартирах, збудованих із забруднених будівельних матеріалів. Тому обов’язково перевірте на радіаційну безпечність будівельні матеріали, з яких збудовані Ваш будинок чи квартира.

Джерелом радіаційної загрози для Вас і Вашої сім’ї може стати і власний автомобіль, тому при купівлі автомобіля переконайтеся в його радіаційній безпеці.

Наступна новина